moodle-main

افزونه مودل و کارکرد های مهم آن در سیستم مدیریت یادگیری

اهمیت استفاده از افزونه مودل

افزونه مودل روش های منحصر به فرد یادگیری مانند گیمیفیکیشن، آموزش مبتنی بر شایستگی، یادگیری از طریق گوشی های هوشمند، کتاب های درسی قابل دسترسی، کلاس های آنلاین تعاملی و موارد دیگر در سیستم یادگیری آنلاین گنجانده است. علاوه بر این، به دلیل انعطاف پذیری و رابط کاربری آسان، می توان از این پلتفرم و همچنین افزونه مودل، برای دستیابی به طیف گسترده ای از نیازهای آموزشی استفاده کرد.

یکی از مهمترین کارکرد های مودل استفاده از گیمیفیکیشن در سیستم بازی-آموزش است. در این سیستم یادگیری، مفاهیم و تکنیک های تئوری بازی در فعالیتهای آموزشی به کار گرفته می شوند. نظریه بازی شاخه ای از ریاضیات است که می گوید چرا یک فرد تحت شرایطی خاص، تصمیم خاصی می گیرد و تصمیمات گرفته شده توسط یک فرد بر دیگران چه تأثیری می گذارد. افزونه مودل نقش شما را در کلاس آنلاین تعیین می کند، یعنی از همان ابتدا با نقشی که در مودل برای شما به عنوان دانشجو، مدرس، دستیار آموزشی یا مربی در نظر می گیرد، می توانید وضعیت آموزشی یا یادگیری خود را دنبال کنید.

جهان وسیع افزونه مودل

اگر به فهرست افزونه مودل سری بزنید، بیش از 1600 افزونه پیدا خواهید کرد و این البته تمام افزونه های این نرم افزار کاربردی نیست. مجموعه افزونه ها به طور مداوم در حال به روز‌رسانی است. بنابراین، انتخاب ماژول های مناسب برای سیستم یادگیری مودل می تواند چالش برانگیز باشد.

برای اینکه کمی انتخاب برای شما راحت تر باشد، به معرفی چند افزونه برتر مودل می پردازیم که جنبه های مختلف آموزش الکترونیکی را پوشش می دهند.

  • iSpring Suite

iSpring Suite چیزی فراتر از یک افزونه است. این افزونه یک جعبه ابزار تألیفی پر از ویژگی است که به شما امکان می دهد دوره های جذاب آموزش الکترونیکی را با آزمونها، ارزیابی های تعاملی، سخنرانی های ویدئویی، قابلیت پخش از صفحه نمایش و سیستم شبیه سازی گفتگو، یک جا داشته باشید. با استفاده از iSpring می توانید محتوای قدیمیWord ، PDF و PPT خود را به SCORM تبدیل کنید. حتی می توانید دوره آموزشی خاصی را بسازید و آن را در جهان بزرگ مودل منتشر کنید.

مودل
مودل
  • Interactive Content – H5P

H5P ابزاری قدرتمند برای نگارش در سیستم مدیریت یادگیری شماست. این افزونه در میان 3 افزونه مودل قرار می گیرد که بیشترین تعداد دانلود را در میان کاربران داشته است. این افزونه مودل شما را قادر می سازد تا انواع مختلفی از محتوای آموزش الکترونیکی، از جمله اسلاید همراه با آزمون، فیلم های تعاملی و شبیه سازی با سناریو های مختلف را ایجاد کنید.

  • Content Pages

با پلاگینContent Pages  می توانید دوره آموزشی خاص خود را با استفاده از متن، تصاویر و مولتی مدیا بسازید. همچنین این افزونه مودل به شما امکان می دهد تا برای آزمون سازی بتوانید سه نوع سوال طرح کنید: سوالات صحیح/غلط، چند گزینه ای و سوالاتی که می توان جواب ها را از یک قسمت به قسمت دیگر وصل کرد از این سه دسته هستند. دانش آموزان و دانشجویان می توانند در مورد محتوای درسی خود و در صفحه شخصی این افزونه بازخورد ارائه دهند، در مورد نظرات همکلاسی های خود بحث و گفتگو داشته باشند و به سوالات معلم، استاد یا دیگر همکلاسی ها پاسخ دهند.

مودل
مودل
  • Socialwall Format

افزونه Socialwall، مودل را تبدیل به یک بستر بزرگ یادگیری اجتماعی می کند. این رابط آشنا و آسان، جدول زمانی قابل تنظیمی نیز برای موارد ارسالی شما دارد. مانند فیس بوک، می توانید مقاله تان را ارسال کنید و از یوتیوب عکس و فیلم اضافه کنید. این افزونه مودل با فعالیت ها و منابع مودل هماهنگ می شود و می توانید در جدول زمانی مشخص برای دانشجویان و دانش آموزان تکالیف، مقاله و پروژه های آموزشی را نیز اضافه کنید.

  • Edwiser Course Formats

Edwiser Course Formats یک افزونه مودل است که بدون توجه به کارکرد اصلی این ابزار، تنها برای افزایش جلوه محتوای دوره آموزشی طراحی شده است. این افزونه همراه با دو تم زیبای تصویری ارائه شده است. در این افزونه می توانید دوره آموزشی خود را به صورت لیست جمع شونده نمایش دهید یا موارد محتوای آموزشی خود را روی کارت های منظم آنلاین ارائه دهید.

افزونه مودل
مودل
  • iSpring QuizMaker

iSpring QuizMaker ابزاری قدرتمند برای ایجاد آزمون و امتحانات و کاملاً سازگار با پلتفرم مودل است. شما می توانید شایستگی و دانش فراگیران خود را با 14 نوع سوال ارزیابی کنید: سوالات تطبیقی، جای خالی، نقطه چین، سوالات ترتیبی و موارد دیگر از جمله سوالاتی هستند که با این افزونه مودل می توانید طراحی کرده و در اختیار دانشجویان و دانش آموزان خود قرار دهید.

با این افزونه مودل در حقیقت کاربران را در یادگیری درگیر می کنید و به آنها کمک می کنید تا مهارتهای خود را با فعالیتهای چالشی و سوالات گوناگون افزایش دهند. برای بالا بردن سطح یادگیری، می توانید به پاسخ های فراگیران بازخورد بدهید، سناریو های پرسش و پاسخ را خودتان طراحی کنید و نکات و قوانین آزمون را نیز تنظیم کنید.

  • Game Activity Module

این ماژول از فعالیت هایی نظیر بازی با سوالات، آزمون و واژه نامه برای سیستم یادگیری مبتنی بر بازی استفاده می کند. تعدادی از بازی های تعاملی که در این افزونه مودل با آن ها روبرو می شویدHangman،Crossword،Cryptex ، جدول سودوکو و مار و پله هستند.

  • Exabis Games

Exabis Games افزونه دیگری است که برای ایجاد سیستم مدیریت یادگیری مبتنی بر بازی در مودل طراحی شده است. این افزونه شامل دو بازی بر اساس آزمون می باشد: این دو مورد، اولی بازی با فکر و دومی بازی دقیق هستند. هدف اصلی بازی با فکر این است که فراگیر در قالب بازی بتواند فردی را به سمت فضا هدایت کند. در بازی دقیق فراگیر باید چند کاشی را کشف کند تا کل تصویر باز شود. گرچه بازی های ساده ای به نظر می رسند اما در سیستم مدیریت یادگیری فراگیر می توانند تاثیر به سزایی داشته باشند.

  • Custom Certificate

با استفاده از افزونه Custom Certificate یا همان گواهی سفارشی، می توانید گواهینامه های PDF کاملاً شخصی را در مرورگر خود ایجاد کنید. این گواهی نامه ها هر کدام یک کد مخصوص دارد که برای هر فراگیر در نظر گرفته می شود. برای اعطای گواهینامه های پایان دوره یا پایان ترم این افزونه مودل می تواند بسیار عالی و کاربردی باشد.

مودل
مودل

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.