moodle2

مودل چیست ؟

مودل
مودل

معرفی نرم افزار مدیریت یادگیری مودل

مودل بستری برای یادگیری آنلاین است که شما را قادر می سازد تا دوره های آنلاین ایجاد کنید، تکالیف درسی را تعیین و اضافه کنید و البته پیشرفت دانشجویان خود را تحت نظر داشته باشید. مودل همچنین به شما امکان می دهد با دانشجویان ارتباط برقرار کرده و در مجامع علمی و مباحثات دانشجویی بتوانید آنها را با یکدیگر پیوند دهید.

این نرم افزار آموزشی منبع باز (اوپن سورس) یکی از بهترین نرم افزارهای حال حاضر مدیریت یادگیری آنلاین در دنیا است که اساساً، می توانید متناسب با نیازهای خود با استفاده از افزونه ها یا اجرای کد اختصاصی، ویژگی های کاری مورد نظر خود را در مودل داشته باشید. مودل یکی از بزرگترین ارائه دهندگان سیستم آموزش الکترونیکی در جهان است.

مودل یکی از اولین شرکت های نرم افزاری است که در ایجاد محیط آنلاین برای کاربران خود شاهکار انجام داده است. این شرکت با ارائه نرم افزاری قابل تنظیم، تقویت کننده بازار جهانی آموزش نیز بوده است. حتی می توانیم بگوییم تجارت مدیریت یادگیری با شرکت مودل شروع شد و به شرکت های دیگر نشان داد که آموزش یک روش سنتی برای تربیت و پرورش فکری نیست بلکه یک بازار حرفه ای و یک ایده تجاری جهانی است.

مودل یک نرم افزار آموزشی تقریبا ساده است اما رسیدن به امکانات و تنظیماتی که در مارکت ارائه می دهد کار را تا حدودی دشوار می کند. این نرم افزار این دلیل که به عنوان یک پلتفرم قابل تنظیم با یک کد شناخته می شود نیاز به کسی دارد که بتواند کد های نرم افزار را دستکاری کند. بنابراین، به شرط داشتن تیمی از توسعه دهندگان وب و می توان گفت امکانات این نرم افزار آموزشی فوق عالی است.

آموزش مجازی
آموزش مجازی

کاربرد مودل

کاربرد این نرم افزار اعم از ایجاد دوره های الکترونیکی، ثبت نام، ارسال تکالیف، دسته بندی مطالب برای یادگیری آنلاین، امتحان گرفتن، نمره دهی و همچنین زمینه ارتباطی برای کلاس مجازی خواهد بود. اینها فقط ویژگی های اصلی مودل هستند و صد البته که ویژگی های بسیار پیشرفته تری نیز در این نرم افزار وجود دارد. ویژگی های دیگر اعم اند از پیشرفت مشروط در دوره، ارائه گواهینامه ها، برنامه های یادگیری مبتنی بر شایستگی و موارد دیگر.

هر سازمان یا موسسه ای که مایل به استفاده از پورتال آموزش الکترونیک برای دوره های آکادمیک در مدارس، کالج ها، دانشگاه ها، برنامه های آموزش داخلی برای شرکت ها، مقررات یادگیری مبتنی بر شایسته سالاری در شرکت ها و حتی پورتال مبتنی بر SAAS است می تواند از امکانات بی اندازه مهم این نرم افزار حرفه ای استفاده نماید.

آموزش آنلاین
آموزش آنلاین

یکپارچگی و امنیت

از نظر شخصی سازی نرم افزاری مودل قدرتمند ترین سیستم مدیریت یادگیری آنلاین محسوب می شود. صدها افزونه و تم های گرافیکی توسط مودل ایجاد شده که قادر هستند تا نه تنها شکل ظاهری پلتفرم را به شکل چشمگیری تغییر دهند بلکه امکاناتی به نرم افزار آموزشی اضافه کنند که می تواند مودل را در جایگاه خود بسیار کاربر پسند نماید.

با این حال، همه این موارد تنها در اولیه یا-میزبان مودل در دسترس هستند که انتظار می رود در نسخه SaaS حذف شوند. در واقع، ممکن است برخی از افزونه ها برای سازگاری با جدیدترین نسخه مودل که به طور خودکار در فضای ابری نگهداری می شود، مورد استفاده و آزمایش قرار نگیرند. گرچه این امر می تواند به مشکلات جدی برای کاربران منجر شود اما برای همین مساله نیز راه حلی وجود دارد. امکانات و پلاگین های این نرم افزار برای کسانی می تواند در دسترس باشد که در سرورهای شخصی سایت های مودل را میزبانی کنند.

این نرم افزار چندین ویژگی امنیتی دارد که در برابر نرم افزارهای مشابه مودل را به یکی از قوی ترین نرم افزار های امنیتی تبدیل می کند. این ویژگی های امنیتی شامل تنظیم سیاست هایی برای قرار دادن رمز عبور (طول رمز عبور، استفاده اجباری از عدد و نویسه های خاص)، مسدود کننده IP و اگر چند بار ورود به سیستم به صورت ناموفق انجام شده باشد یک ابزار اطلاع رسانی دارد که می تواند در صورت لزوم به یکی از ادمین ها ایمیل ارسال کند.

این پلتفرم با چند ابزار شخص ثالث دیگر نیز ادغام شده است: پلتفرم وبینار BigBlueButton و ابزار تألیف H5P از این دسته هستند. علاوه بر این موارد که وقتی با مودل بیشتر کار کردید متوجه آن می شوید، همچنین می توانید سایت خود را نیز به Moodle.net متصل کنید. این وب سایت یک بستر رسانه جمعی باز برای مربیان، معلمان و مدرسان در سراسر جهان است که در آن می توانند دانش خود را با یکدیگر تبادل کنند و شبکه هایی از متخصصان همفکر و همسو در مباحث علمی ایجاد کنند.

آموزش آنلاین
آموزش آنلاین

موارد استفاده از سیستم مدیریت یادگیری مودل

مناسب برای پلتفرم های:

  • دانشگاهی: مودل به عنوان یک سیستم مدیریت یادگیری آنلاین که از lMS و SCORM پشتیبانی می کند، به علاوه داشتن قابلیت مدیریت کاربر که مبتنی بر ایجاد گروه های قابل اعتماد است، انتخابی عالی برای اهداف آموزش عالی نیز می باشد. با قابلیت دسترسی و پشتیبانی گسترده از زبان های مختلف، این نرم افزار یکی از بهترین گزینه ها برای موسسات دانشگاهی است.
  • نهادهای دولتی و غیرانتفاعی: نهادها و سازمان های دولتی و همچنین سازمان های کوچک در گروه غیرانتفاعی می توانند مودل را به دلیل قیمت رقابتی و عملکرد مناسب که ویژگی شخصی‌سازی نیز دارد مفید بدانند.

نامناسب برای:

  • مشاغل: مودل از ابتدا برای استفاده در محیط های آموزشی و اکادمیک ساخته شده است و البته که هنوز هم هدف این نرم افزار کارکرد های یادگیری و آموزشی می باشد. برای مشاغل آن مقیاس مناسب در جهت مدیریت یادگیری مشاغل شرکتی را ندارد. تمام امکانات مورد نیاز برای سیستم مدیریت آموزش شرکتی در یک محصول جداگانه تحت عنوان Moodle Workplace پیش بینی شده و در آینده ای نزدیک به بازار خواهد آمد.
کلاس مجازی
کلاس مجازی

مزایا:

از مزایای این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • این پلتفرم به طور مداوم توسط تیم توسعه اختصاصی و جامعه بی شماری از طرفداران خود در سراسر جهان به روز می شود و مورد حمایت قرار میگیرد.
  • به صورت درون برنامه ای سازنده آزمون است و با ادغام با H5P محتوای تعاملی بیشتری را برای مخاطب فراهم می کند.
  • صدها پارامتر قابل ویرایش در تنظیمات خود دارد که امکان شخصی سازی عملکرد پلتفرم را برای کاربران فراهم می کند.
  • یک برنامه عالی نیز برای گوشی های هوشمند همراه دارد.

 

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.