shutterstock_407723026-1-scaled

آشنایی با سامانه مدیریت یادگیری

سامانه مدیریت یادگیری
آشنایی با سامانه مدیریت یادگیری

سامانه مدیریت یادگیری چیست؟

سامانه مدیریت یادگیری یا همان LMS نرم افزاری است که به طور خاص برای تولید، توزیع و مدیریت محتوای آموزشی طراحی شده است. سامانه مدیریت یادگیری می تواند یا به عنوان محصولی مستقل یا یک پلتفرم ابری در سرور کمپانی نرم افزاری میزبانی شود. سامانه مدیریت یادگیری یکی از مهمترین پدیده های فناوری در قرن حاضر است که آموزش را توسعه بخشیده و یادگیری را سریع ، سازنده و با صرفه ساخته است. مهمترین ویژگی سامانه مدیریت یادگیری یا  LMS قابلیت انطباق و پیگیری نرم افزاری است.

ابتدایی ترین نوع LMS دارای یک بستر اصلی عملکردی است. بستر اصلی عملکردی، ادمین را قادر می سازد تا محتوای آموزشی را بارگذاری کند، دروس را به دانش آموزان ارائه دهد، نوتیفیکیشن ها را مدیریت کرده و برای اعضا ارسال کند و در نهایت تمام داده ها را با کاربران مجاز به اشتراک بگذارد.

سامانه مدیریت یادگیری اغلب در مرورگر وب و با فرایندی امن (در ورود به سیستم) کار می کند. این خصیصه به دانشجویان، دانش آموزان و مربیان امکان دسترسی آسان به دوره های حین تحصیل را فراهم میکند. از سوی دیگر معلمان، مربیان و ادمین می توانند پیشرفت فراگیران را رصد کرده و اگر ضعف یا مشکلی دیدند به صورت آنلاین در رفع آن بکوشند.

سامانه مدیریت یادگیری
سامانه مدیریت یادگیری چیست؟

سامانه مدیریت یادگیری، بخش ها و وظایف

سامانه مدیریت یادگیری از دو بخش تشکیل شده است:

رابط ادمین: که از وظایف اصلی وی می توان به آموزش، پشتیبانی و سازماندهی برنامه های آموزشی اشاره کرد. البته ادمین صرفا نمی تواند یک مربی آموزشی هم باشد. اما بهتر است که مربی خود ادمین باشد چون تسلط بیشتری روی وظایف خود خواهد داشت. ادمین دوره ها را ایجاد، مدیریت کرده و ارائه می دهد. همچنین وی فراگیران را به مجموعه آموزشی اضافه می کند، گزارش ها را تجزیه و تحلیل کرده و مدیریت نوتیفیکیشن ها را بر عهده خواهد داشت.

رابط کاربری: همان چیزی که در مرورگر شما مانند Gmail یا Facebook اجرا می شود و فراگیران هنگام ثبت نام یا گذران دوره آموزشی با آن سر و کار دارند. رابط کاربری نامیده می شود. رابط کاربری ارتباط مستقیمی با وظایف و کار فراگیران دارد.

سامانه مدیریت یادگیری سه وظیفه اصلی را بر عهده دارد:

 • تولید: یعنی محتوای آموزشی آنلاین یا همان آموزش الکترونیکی مانند درس، دوره های آفلاین و کلاس مجازی مبتنی بر اینترنت را می توان در آن ایجاد کرد.
 • تحویل: در LMS می توانید دوره های آموزشی خود را به کارمندان، شرکای تجاری، مشتریان، کاربران یا مخاطبان یک محصول آموزشی (مانند پکیج های آموزش زبان)، پیشنهاد کرده و آن دوره را در سطح گسترده به فروش برسانید.
 • کنترل: در مخاطبان سامانه مدیریت یادگیری می توانید فراگیران را ثبت نام و مدیریت آموزشی آنان را از صفر تا صد بر عهده بگیرید. همچنین می توانید عملکرد فراگیران را ردیابی و ارزیابی کنید.
سامانه مدیریت یادگیری
سامانه مدیریت یادگیری، بخش ها و وظایف

سامانه LMS برای چه کسانی مناسب است؟

هر مرجعی که دوره های آموزش الکترونیکی ارائه می کند از سامانه مدیریت یادگیری استفاده می کند. البته این مساله چیزی فراتر از دوره های آموزشی موسسات علمی است یعنی اینکه دوره های آموزشی آنلاین می تواند توسط شرکت ها، مدارس و حتی به صورت شخصی نیز ارائه شود.

در اینجا چند نمونه از شرکت ها و سازمان های مختلف وجود دارد که از LMS در امر آموزش استفاده می کنند:

 • مشاغل در هر طیفی: از شرکت های بزرگ چند ملیتی گرفته تا مشاغل خرد و متوسط
 • مشاغل در گستره ی صنایع: مانند سازمان های بهداشتی و استارتاپ های فنی
 • سازمان های دولتی: از سازمان ملل گرفته تا تعاونی های محلی، آژانس های دولتی و دفاتر خدماتی منطقه ی شما
 • سازمان های غیر دولتی و غیرانتفاعی
 • شرکت های مشاوره
 • موسسات آموزشی سنتی (مدارس، دانشگاه ها، کالج ها)
 • موسسات آموزش آنلاین و همچنین مراکز مبتنی بر آموزش الکترونیکی
 • مربیان و مدرسان مستقل (فریلنسر ها)

واضح است که سامانه مدیریت یادگیری می تواند نیازهای مختلف آموزشی را تأمین کند. به عنوان مثال، یک مربی کنکور، مدرس زبان یا ریاضی می تواند از LMS برای فروش آنلاین پکیج ها و دوره های آموزشی خود استفاده کند، یک شرکت می تواند از سامانه مدیریت یادگیری برای آموزش کارمندان داخلی خود استفاده کند، یا مثلا یک مرکز مشاوره کاریابی می تواند هم به ارائه ایده های شغلی به مشتریان کمک کند و هم برای آن ها شغل پیدا کند.

سامانه مدیریت یادگیری
مزایای استفاده از LMS  

مزایای استفاده از LMS

 1. صرفه جویی در هزینه های آموزش:

صرف هزینه برای سامانه LMS یک بار است اما استفاده از آن یک عمر خواهد بود. می توانید برنامه های آموزشی خود را در هر زمان که بخواهید به کارمندان و مشتریان آموزش دهید چون به سراغ آموزش هایی می روید که از پیش آماده شده اند. به دلیل اینکه نیازی به صرف هزینه برای مدرس، اجاره ی مکان آموزشی و خدمات ندارید پس بسیار مقرون به صرفه است.

2. می توانید سریع مطالب را به روز کنید:

وقتی همه چیز آنلاین است و اطلاعات به روز وارد چرخه آموزشی می شوند، می توانید هر زمان که خواستید سریعا در محتوای آموزش خود هر تغییری را ایجاد کنید. در مقایسه با محتوای نوشتاری مثل کتاب یا کلاس های حضوری می توانید متوجه شوید که چقدر سامانه مدیریت یادگیری می تواند موثر باشد. در کلاس حضوری یا کتاب هر زمان که چیزی تغییر کرد باید از ریشه همه چیز را تغییر دهید اما در آموزش آنلاین زحمت این کار بسیار کمتر خواهد بود.

3. بدون توجه به بعد مسافت می توانید آموزش دهید:

کارمندان دور کار نباید فرصت های آموزشی را از دست بدهند. چه بهتر که کارمند شما در اتاق خانه ی خود بتواند سر کلاس آموزشی شما بنشیند. در این حالت شما نیازی به صرف هزینه و انرژی برای جمع کردن همه کارمندان در یک محیط آموزشی ندارید.

4. فراگیران را با آموزش درگیر و به آن ها انگیزه می دهید:

آموزش همیشه یاد دادن یک مهارت نیست. گاهی اوقات در مورد آشنا شدن با سیاست های شرکت یا درک مقررات انطباق است که در این موارد، ممکن است امر آموزش خسته کننده باشد. برای اطمینان از اینکه برنامه های آموزشی شما حوصله فراگیران را سر نمی برد، می توانید آموزش را با استفاده از سامانه مدیریت یادگیری جذاب تر کنید. برای مثال با ارائه ی برنامه های ویژه ی بازی-آموزش (گیمیفیکیشن) می توانید این موارد کسل کننده را خوشایندتر کنید.

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.