مهم ترین نکات کلاس آنلاین در آموزش از راه دور

مهمترین نکات کلاس آنلاین برای تدریس موثر

آموزش آنلاین یعنی اینکه شغلی که دوست دارید را با خود به منزل ببرید. در آموزش مجازی یکی از مهمترین نکات کلاس آنلاین این است که به جای تدریس در یک محیط فیزیکی این امکان برای شما فراهم می شود، هر جا به اینترنت متصل شدید، خیلی راحت کلاس تان را برگزار کنید. آموزش آنلاین، از راحتی و بی دردسر بودن گرفته تا داشتن درآمد اضافی، مزیت های بسیار زیادی دارد. البته جدا از تمام سود و مزیتی که دارد، چالش هایی نیز در این راه وجود دارد. بنابراین دانستن برخی از مهمترین نکات کلاس آنلاین در مورد نحوه آموزش مجازی می تواند مفید باشد.

نکاتی در مورد نحوه آموزش آنلاین: 10 اصل اساسی

اگر به دنبال یادگیری روش تدریس آنلاین هستید، برخی از دستورالعمل ها و نکات کلاس آنلاین وجود دارد که باید این اصول و قوانین را رعایت کنید تا بتوانید برای تدریس آمادگی داشته باشید و در کارتان موفق عمل کنید.

برای کلاسها برنامه ریزی کنید

 به طور معمول، در یک کلاس درس مجازی، زمان کلاس کوتاه تر از کلاس سنتی است و فراگیران انتظار دارند در آن بازه زمانی مشخص، مطالب و محتوای بیشتری را یاد بگیرند. به همین دلیل برنامه ریزی از قبل، برای آنچه می خواهید تدریس کنید یکی از اساسی ترین نکات کلاس آنلاین می باشد که بسیار مهم است. با برنامه ریزی مناسب می توانید از مدت زمان آموزش نهایت استفاده را ببرید.

آماده سازی و تسلط بر تکنولوژی آموزشی آنلاین

 قبل از اینکه بتوانید با اطمینان و در فضای مجازی کلاس برگزار کنید، باید ابزار تکنولوژی آموزشی آنلاین مورد نیاز خود را تهیه و روی این ابزار تسلط پیدا کنید. به طور کلی باهوش بودن در عرصه تکنولوژی آموزشی آنلاین به شما کمک می کند تا به عنوان یک مدرس کلاس آنلاین موفق عمل کنید. از اصلی ترین نکات کلاس آنلاین در حوزه ی تکنولوژی آموزشی آنلاین مواردی هستند که باید با آنها آشنا باشید:

نکات کلاس آنلاین
کلاس آنلاین

محل کار داشته باشید

حتی اگر از لحاظ تئوری امکان داشته باشد تا بتوانید از هر مکان دیگری تدریس کنید، باز هم بهتر این است که محیط کاری فضایی باشد که برای شما راحت و برای دانشجویان تان آشنا باشد. از بنیادی ترین نکات کلاس آنلاین این است که اگر در مکان خاصی کار تدریس را انجام بدهید همیشه روی همان امر تدریس متمرکز میمانید. علاوه بر این ها در مکان مشخص خود از مهمترین نکات کلاس آنلاین این است که:

  • تجهیزات مناسب داشته باشید.
  • خلاقیتی در تدریس داشته باشید که دانش آموزان را به وجد بیاورد.
  • اطمینان حاصل کنید که سرعت اینترنت شما برای تدریس کافی باشد.
  • سعی کنید تا آنجا که ممکن است محیط کار خود را آکوستیک (ضد صدا) کنید.
  • مواردی که باعث حواس پرتی می شود را حذف کنید.
کلاس آنلاین
کلاس آنلاین

سریع وارد فضای گفتگو شوید

یکی از حیاتی ترین نکات کلاس آنلاین یادگیری روش آموزش آنلاین است که کاری به نسبت دشوار می باشد. به همین دلیل مهم است که فورا با فراگیران وارد فضای گفتگو شوید تا بتوانند با شما احساس راحتی کنند و با فضای کلاس مانوس شوند. بسیاری از فراگیران ممکن است با شروع کلاس احساس کنند دارند اذیت می شوند یا کمی عصبی شوند. از اساسی ترین نکات کلاس آنلاین این است که قبل از درس چند سوال ساده در مورد زندگی فراگیران بپرسید تا کم کم با شما احساس راحتی کنند.

به طور منظم ارتباط برقرار کنید

 مهم نیست که برای چه سطحی تدریس می کنید اما از ضروری نکات کلاس آنلاین این است که به طور منظم با فراگیران خود ارتباط برقرار کنید. یادتان باشد که اول کلاس خود را معرفی کنید و همیشه در پایان هر کلاس خداحافظی کنید. همچنین باید در طول جلسه به بیان انتظارات خود از فراگیر بپردازید و وظایف و تکالیف شان را یادآوری کنید.

به فراگیران خود انگیزه دهید

 برخی از فراگیران از حضور در کلاس مجازی هیجان زده می شوند، در حالی که ممکن است برخی چندان از بودن در کلاس آنلاین راضی نباشند. با یافتن راه هایی برای ایجاد انگیزه در فراگیران و با در نظر گرفتن محدوده سنی و علایق شان می توانید آنها را با خود و دیگران به تعامل بیشتر برسانید.

کلاس آنلاین
کلاس آنلاین

از فراگیران بازخورد بخواهید

یکی از مهمترین نکات کلاس آنلاین، آموزش آنلاین و همچنین به طور کلی یکی از اصول تدریس این است که به صورت مداوم از بقیه بازخورد بخواهید. سعی کنید راهی دوستانه بیابید و از فراگیران بپرسید که درباره کلاسهای‌تان چه نظری دارند و چگونه می توانید کار خود را بهتر کنید. همچنین می توانید در صورت لزوم با سایر مربیان و مدرسان آنلاین تماس گرفته و از آنها نیز کمک بگیرید.

نیازهای اساسی فراگیر را بشناسید

 یکی از اصولی ترین نکات کلاس آنلاین این است که بدانید فراگیر می تواند به مطالب دوره آموزشی دسترسی داشته باشد، می تواند شما را ببیند، با شما تعامل داشته باشد، از شما سوال بپرسد و تکالیف خود را ارسال کند. شما نیز باید در مورد اهداف آنها برای گذراندن این دوره‌ی آموزشی، نقاط قوت و ضعف آنها و تیپ شخصیتی که دارند مطلع باشید.

نیازهای اصلی کلاس را بشناسید

شما باید مطمئن شوید که نیازهای کلاس برآورده می شود. فراموش نکنید این شما هستید که در حال اداره ی یک دوره آموزشی هستید و اصول و نکات کلاس آنلاین را می دانید. بنابراین وظیفه شما این است که محتوا را به کارآمد ترین شکل ممکن به دانشجویان برسانید. اگر نرم افزار دچار اختلال شد، اگر سیستم ایمیل از کار افتاد و هزار اما و اگر دیگر وجود دارد که باید شما به آن پاسخ بدهید.

کلاس آنلاین
کلاس آنلاین

راه حل های سریع برای رفع نیازهای فراگیر و کلاس داشته باشید

 بهترین راه برای تأمین همه این نیازها استفاده از ابزارها و منابع موجود در دسترس شماست. قبل از شروع دوره آموزشی حتما با مدرسانی که قبلا این دوره آنلاین را تدریس کرده اند ارتباط بگیرید و مهمترین نکات کلاس آنلاین را بپرسید. همچنین سعی کنید کمبود ها، چالش ها و نیازهایی که این دوره دارد را درک کنید تا بتوانید چالش های موجود را به حداقل برسانید. پیش بینی بهترین گزینه برای مواجه شدن با این چالش ها است. قبل از شروع دوره سعی کنید موانع، مشکلات و چالش های پیش رو را پیش بینی کنید و برای هر کدام راه حلی داشته باشید.

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.