webinar

وبینار چیست؟

وبینار یا سمینار آنلاین به سازمان میزبان اجازه می‌دهد تا ارائه‌های پاورپوینت، ویدیوها، صفحات وب یا سایر محتوای چندرسانه‌ای را با مخاطبان در هر مکانی به اشتراک می‌گذارند.

وبینار ها معمولاً دارای اجزای صوتی و تصویری هستند. بخش بصری یک وبینار از طریق ابزار کنفرانس وب یا مرورگر اینترنت به اشتراک گذاشته می‌شود. بخش صوتی یک وبینار معمولاً از طریق رایانه مخاطب (از طریق بلندگوها و پخش‌کننده‌های رسانه) یا از طریق تلفن پخش می‌شود.

وبینار همچنین به سازمان یا شرکت میزبان اجازه می‌دهد تا با مخاطبان تعامل داشته باشد. مخاطبان می‌توانند از سخنران یا ناظم (که وبینار را هدایت می‌کند) به‌صورت آنلاین از طریق یک ابزار پیام‌رسان فوری یا ایمیل سؤالات خود را بپرسند.

وبینار چیست؟

وبینار یک جلسه آنلاین است که در آن می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای با مربی و سایر فراگیران، ببینید، بشنوید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. در طول یک وبینار زنده، مربی شما ممکن است محتوای دوره را ارائه دهد، از مخاطبان بخواهد در کار گروهی شرکت کنند، یا مطالب صوتی و تصویری را به اشتراک بگذارد. وبینارها معمولاً ضبط می‌شوند، بنابراین اگر نمی‌توانید در آن شرکت کنید، می‌توانید آن را در زمان دیگری در صورت درخواست مشاهده کنید.

اصلا کلاس آنلاین چیه؟

وبینار چیست؟
وبینار چیست؟

اجزای یک وبینار

صدا:

برای اینکه بتوانید صدای میزبان یا سایر شرکت‌کنندگان را بشنوید به بلندگو نیاز دارید. اگر هدست یا میکروفون داخلی دارید، می‌توانید از آن برای صحبت در طول وبینار استفاده کنید. می‌توانید این کار را با کلیک بر روی نماد میکروفون در مرکز پایین صفحه انجام دهید.

ویدیو:

اگر وب کم دارید، می‌توانید آن را در طول وبینار روشن کنید تا در حین صحبت کردن، فید ویدیوی شما برای سایر شرکت‌کنندگان قابل‌مشاهده باشد.

چت:

 اگر هدست، میکروفون یا وب کم داخلی ندارید، یک عملکرد چت در رابط وبینار وجود دارد. شما می‌توانید سؤالات یا نظرات خود را ارسال کنید و مربی پاسخ خواهد داد.

مزایای وبینار

1. سهولت

شرکت‌کنندگان می‌توانند در هر مکانی که برایشان مناسب است (مانند خانه، محل کار یا کافه و غیره) وارد یک وبینار شوند و در وقت و هزینه آن‌ها برای سفر به یک محل یا دفتر خاص کنفرانس صرفه‌جویی شود.

2. هزینه پایین

هزینه کل اجرای یک وبینار بسیار کمتر از میزبانی یک کنفرانس سنتی است. هزینه‌هایی مثل کرایه محل برگزاری، پذیرایی، سفر و …

3. قابلیت ضبط

یک وبینار را می‌توان ضبط کرد و این افراد را قادر می‌سازد تا در زمان بعد جلسه آموزشی به آن دسترسی داشته باشند.

محدودیت‌های وبینار

1. نرخ ریزش بالاتر

ماهیت وبینار انصراف شرکت‌کنندگان بالقوه را آسان‌تر می‌کند (تنها حدود 35 45 درصد از شرکت‌کنندگان ثبت‌نام‌شده در واقع در یک وبینار شرکت می‌کنند). همچنین فرض در دسترس بودن یک ویدیوی ضبط‌شده پس از یک وبینار نیز این احساس بیننده را کاهش می‌دهد که باید برای حضور زنده وقت بگذارد. که البته این را می‌توان با گنجاندن پرسش و پاسخ زنده از مخاطبان در طول وبینار برطرف کرد.

2. تعامل محدود با مخاطب

از آنجایی که مجری قادر به دیدن مخاطب نیست، نمی‌تواند علاقه، واکنش‌ها یا خلق‌وخو را بسنجد و ارائه را بر اساس آن تنظیم کند. همچنین از آنجایی که وبینارها معمولاً به یک زمان یک ساعت محدود می‌شوند، اگر سؤالات مخاطبان زیادی برای پاسخگویی به همه آن‌ها در طول وبینار وجود داشته باشد، مجری فرصتی برای پاسخگویی به آن‌ها ندارد. همچنین دریافت بازخورد مخاطبان از یک وبینار سخت‌تر است؛ زیرا بیشتر بینندگان بلافاصله پس از ارائه از سیستم خارج می‌شوند تا اینکه برای پاسخ به نظرسنجی بمانند.

3. مسائل فنی

برای مشاهده وبینار نیاز است که شرکت‌کنندگان تجهیزات و نرم‌افزارهای سازگار و همچنین مهارت‌های فنی لازم برای استفاده از آن‌ها را داشته باشند. اتصال به اینترنت با سرعت بالا و پایدار نیز ضروری است. این مسائل همه خارج از کنترل میزبان است. به‌منظور به حداقل رساندن چنین اختلالات فنی، برگزارکنندگان وبینار باید قبل از انتخاب یک پلتفرم وبینار قابل‌اعتماد، تحقیقات کاملی انجام دهند، و همچنین شرکت‌کنندگان را تشویق به انجام بررسی قابلیت فناوری اطلاعات خود قبل از وبینار کنند.

4. مسئولیت‌پذیری کمتر برای تعامل

بدون حضور سایر دانش‌آموزان، یا چشم‌های مراقب مجری، شرکت‌کنندگان به‌احتمال‌زیاد سعی می‌کنند هم‌زمان کارهای چندوظیفه‌ای و کارهای شخصی را انجام دهند، به این معنی که حواسشان از سخنرانی پرت می‌شود.

وبینارها معمولاً چقدر طول می‌کشند؟

میانگین وبینار حدود 45 دقیقه است و برخی از ارائه‌ها تا 60 دقیقه و حتی بیشتر از آن طول می‌کشند. سخنرانان معمولاً به مدت 30 دقیقه حضور دارند و سپس 10 دقیقه 15 دقیقه در پایان برای پاسخ به سؤالات حضار باقی می‌گذارند.

اگر در یک وبینار شرکت کنم، آیا باید در ویدیو ظاهر شوم؟

در بیشتر موارد، برای شرکت در یک وبینار، مجبور نیستید در ویدیو ظاهر شوید. اگر میکروفون دارید، می‌توانید از طریق عملکرد صوتی به‌سادگی با استفاده از دکمه میکروفون در گفتگو شرکت کنید. اگر برای یک پروژه بزرگ یا ارزیابی تحصیلی وبینار می‌دهید، ممکن است لازم باشد دکمه وب کم خود را برای معرفی خود و پروژه خود در ویدیو روشن کنید، سپس می‌توانید وب کم خود را خاموش کنید و بقیه ارائه خود را همراه با سخنرانی ارائه دهید.

وبینار چیست؟
وبینار چیست؟

انواع مختلف وبینار

1. وبینارهای آموزش الکترونیکی

یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع وبینار، وبینار آموزش الکترونیکی است. این وبینارها اساساً برای پوشش موضوعات آموزشی طراحی شده‌اند. بهترین بخش در مورد وبینارهای آموزش الکترونیکی این است که می‌توانید وبینارهای زنده و درخواستی داشته باشید.

آیا با سیستم مدیریت آموزش آشنایی دارید؟

چه چیزی باعث محبوبیت این وبینارها می‌شود؟

صنعت آموزش الکترونیکی در حال انفجار است. در واقع، انتظار می‌رود که تا سال 2025 به یک صنعت 315 میلیارد دلاری تبدیل شود. این بدان معناست که اگر قصد میزبانی وبینارهای آموزشی را دارید، دامنه وسیعی برای فعالیت شما وجود دارد.

برای سازندگان، این وبینارها راهی عالی برای ایجاد درآمد غیرفعال هستند. شما می‌توانید برای هر فردی که در وبینار شما شرکت می‌کند یا دوره آنلاین شما را که با وبینارهای آموزشی درخواستی پر شده است، هزینه دریافت کنید. در مورد زبان آموزان، این وبینارهای آموزش الکترونیکی راهی عالی برای ارتقاء مهارت زبان هستند.

برای شرکت‌ها، این یک راه عالی برای کمک به کارمندانشان است که بدون صرف زمان یا هزینه زیاد مهارت پیدا کنند.

چرا این‌طور است؟

زیرا به‌طور متوسط، کارمندان تنها حدود 1 درصد از هفته کاری خود را برای ارتقای مهارت دارند. وبینارهای الکترونیکی معمولاً وبینارهای کوتاهی هستند که به‌راحتی می‌توانند جز این مدت زمان قرار بگیرند. اگر این وبینارها نبود، شرکت‌ها باید برای رویدادهای گران‌قیمت و جلسات آموزشی هزینه کنند که ممکن است شامل سفر نیز باشد. در نتیجه، وبینارهای آموزش الکترونیکی برای شرکت‌ها نیز ارزان‌تر تمام می‌شوند.

وبینار

2. وبینارهای آموزش کارمندان شرکت‌ها

وبینارها در بین شرکت‌ها نیز رایج شده است. در واقع، حدود 27 درصد از شرکت‌ها به‌طور متوسط ​​حداقل یک وبینار در هفته دارند. آمار قابل‌توجه‌تر این است که حدود 75 درصد از شرکت‌ها در نظرسنجی اظهار داشتند که از وبینارها برای آموزش کارکنان خود استفاده می‌کنند.

چرا وبینارها تا این حد در بین شرکت‌ها مقبولیت پیدا می‌کنند؟

یکی از دلایل اصلی این است که 98 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که ویدیوها برای آموزش سریع‌تر و بهتر کارمندان ارزشمند هستند. اما این همه چیز نیست. یکی از بزرگ‌ترین مزایای وبینارها این است که زمانی که شرکت‌ها نیاز به آموزش کارکنان پراکنده جغرافیایی دارند، وبینارهای آموزشی راهی عالی برای انجام آن هستند. این به این دلیل است که کارمندان شما نیازی به سفر برای آموزش ندارند و در عوض می‌توانند از هر مکانی شرکت کنند. در نهایت، طبق گفته 93 درصد از پاسخ‌دهندگان در همان مطالعه، میزبانی وبینارها همچنین به کارمندان اجازه می‌دهد تا دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

این قالب وبینار چه تفاوتی با آموزش الکترونیکی دارد؟

تفاوت عمده بین فرمت‌های وبینار آموزش کارکنان و آموزش الکترونیکی در این است که اولی فقط برای کارمندان یک شرکت در نظر گرفته شده است در حالی که دومی ممکن است توسط افراد خارجی قابل‌دسترسی باشد. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو وبینار این است که وبینارهای آموزشی کارمندان برخلاف وبینارهای آموزش الکترونیکی که برای مخاطبان کمی گسترده‌تر است، معمولاً خاص‌تر هستند و ممکن است با موضوع خاصی سروکار دارد.

خلاصه بحث

وقتی صحبت از وبینار (سمینار آنلاین) می‌شود، پیوندهای وبینار را می‌توان به اشتراک گذاشت و برای مدتی هر کسی که پیوند را داشته باشد به‌راحتی می‌تواند وارد وبینار شود. وبینار شکلی از ارتباط یک به چند است: یک میزبان می‌تواند از یک مکان واحد به گروه بزرگ و خاص از بینندگان آنلاین دسترسی پیدا کند. اگر به شیوه درست از یک وبینار استفاده شود، محیطی قدرتمند برای ایجاد تعامل است. از این رو، وبینار فرصت‌های تعاملی مختلفی را ارائه می‌دهد مانند:

  • سؤال پرسیدن
  • چت کردن
  • درس دادن
  • نظرسنجی
  • امتحان دادن و…

امیدوارم که از این مقاله لذت کافی رو برده باشید.شما میتوانید هرگونه سوال یا مشکل خود را با تیم پشتیبانی ما در میان بگذارید.

برچسب ها: بدون برچسب

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.