آموزش الکترونیکی چیست ؟! انواع و مزایا

برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده است که آیا می‌توان آموزش را راحت تر کرد یا خیر؟ با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از موسسات، سازمان ها، مدارس و حتی شرکت ها و افراد آموزش محور، به سمت آموزش الکترونیک رفته اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی آموزش الکترونیک، چگونگی، ویژگی ها، مزایا و معایب آن بپردازیم و به صورت کلی آموزش الکترونیک را زیر ذره بین خود بررسی کنیم. با سمایاد همراه باشید.
آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی چیست؟

عبارت آموزش الکترونیکی در دهه 1990 میلادی و با ظهور اینترنت به یکی از عبارات رایج در زندگی انسان امروزی تبدیل شد. اصطلاح آموزش الکترونیکی دقیق ترین اصطلاح برای ترجمه ی E-Learning است . در واقع آموزش الکترونیکی ، مجموعه ای از روش های یادگیری از راه دور توسط فناوری های الکترونیکی می باشد .

آموزش الکترونیکی استفاده از فناوری و ابزارهای دیجیتال در جهت یادگیری است. سیستم مدیریت یادگیری LMS از رایج ترین ابزارها در آموزش الکترونیکی هستند.

پیشرفت های مهم دیگر مانند پیشرفت در تولید و ارائه ی سیستم های تدریس خصوصی هوشمند ، منابع آموزشی آزاد و رایگان و ایجاد محیط های چند وجهی آموزشی ، به کاربران این امکان را داده است تا بیشتر با محیط های مجازی درگیر شوند و دنیای واقعی را در یک پلتفرم مجازی شبیه سازی کنند.

آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی از زبان متخصصان

برخی متخصصین آموزش الکترونیکی را بدین گونه تعریف نموده اند : 

سارا گوری-رزنبیلت از دانشگاه آزاد اسرائیل در مقاله تحقیقاتی خود در سال 2005 با عنوان “آموزش از راه دور” و “آموزش الکترونیکی: نه همان چیز” تعریف دقیق آموزش الکترونیکی را با جزئیات بسیار مورد بررسی قرار داد. او آموزش الکترونیکی را به عنوان رسانه الکترونیکی تعریف کرد که برای اهداف مختلف یادگیری از کارکردهای افزودنی کلاس درس معمولی تا جایگزینی آنلاین برای جلسات فیس تو فیس به طور آنلاین استفاده می شود.

کلارک و مایر در مقاله تحقیقاتی خود در سال 2016 “یادگیری الکترونیکی و علم آموزش: دستورالعمل های اثبات شده برای مصرف کنندگان و طراحان یادگیری چند رسانه ای”، آموزش الکترونیکی را به عنوان دستورالعمل هایی که از طریق دستگاه های دیجیتال با هدف حمایت از یادگیری ارائه می شود، تعریف کردند.

فارغ از این تعاریف، آموزش الکترونیکی ( E-learning ) تعاریف دیگری نیز دارد.

  • آموزش مبتنی بر فناوری را آموزش الکترونیکی می‌نامند.
  • آموزش الکترونیکی ، نقطه همگامی اینترنت و آموزش است.
  • آموزش الکترونیکی ، آموزشی بر پایه اینترنت است که از طریق فناوری و تکنولوژی به ارائه آموزش و گسترش علم می‌پردازد.
آموزش الکترونیکی
 

چرا آموزش الکترونیکی ؟!

آموزش الکترونیکی به ابزاری مهم برای مدرسان سراسر جهان تبدیل شده است. شاید از عبارت آموزش از راه دور متوجه شده باشید، یادگیری الکترونیکی بیش از هر چیز به فراگیران و مربیان کمک می کند تا از شر عبور و مرور و رسیدن به محل آموزش یا صرف وقت اضافه خلاص شوند. این روند جدید به افرادی که نمی توانند برای یادگیری مهارت خاصی به کشورهای دیگر سفر کنند ، کمک شایانی کرده است.

تجربه یادگیری در آموزش از راه دور بی نظیر است چرا که کلاسها مجازی هستند، مواد آموزشی به صورت آنلاین در دسترس فراگیران قرار می گیرند و محتوای آموزشی بجای دفتر، کتاب، جزوه و موارد دست و پا گیر، محتوای دیجیتالی می باشند .

به طور دقیق تر، یک دوره آموزش الکترونیکی ، شامل دوره های آموزش همزمان است که در طی آن فراگیر می تواند تسلط کاملی بر روی کل کلاس داشته باشد، با همکلاسی های خود تعامل کند، محتوای آموزشی را در دسترس داشته باشد و همزمان با یادگیری، از منابع فرا درسی نیز استفاده کند.

انواع آموزش الکترونیکی 

در این سیستم دو نوع آموزش وجود دارد : 

  1. آموزش آنلاین
  2. آموزش آفلاین

شاید برایتان عجیب باشد که در بستر آموزش الکترونیکی ، آموزش آفلاین نیز وجود دارد. این نوع آموزش، مربوط به آموزش هایی است که از طریق مشاهده فیلم یا ویدیو یا تصویر، صوت و یا مشاهده یک فایل صورت میگیرد .

این فضا غیر تعاملی است و فراگیر از مباحث از پیش آماده شده استفاده می کند . اما بهترین ویژگی این نوع از آموزش الکترونیکی این است که شما در هر ساعتی و هر مکانی می توانید کلاس خود را برگزار کنید. در حقیقت این شما هستید که معلم را با خود به هر کجا که بخواهید و هر زمان که اراده کنید، می برید.

اما در آموزش آنلاین برخلاف آموزش آفلاین ، آموزش در زمان مشخص با حضور مدرس و فراگیران در کلاس مجازی صورت میگیرد . در این نوع آموزش ، محتوای آموزشی در لحظه و به صورت ارتباط مستقیم صوتی و تصویری بین مدرس و فراگیران رد و بدل میشود . 

با این روش فراگیران میتوانند همانند کلاس حضوری ، فعالیت داشته و سوالات خود را در کلاس مطرح کنند.  

 

چرا آموزش الکترونیکی بهتر از دوره سنتی است؟

  • کلاسهای مجازی و راحتی انتخاب مکان و زمان برگزاری کلاس
  • استفاده از بازی های آنلاین و کامپیوتری در امر آموزش
  • یادگیری اجتماعی و ارتباط با سراسر جهان
  • فرصت بازبینی درس داده شده
  • منابع آموزشی متنوع تر از کتاب درسی مانند: فیلم، مقالات آنلاین، پادکست ها، آزمون و آزمایش و…

آموزش الکترونیکی

 

ابزار ها و پلتفرم های آموزش الکترونیکی 

سامانه ها و اپلیکیشن های مختلفی برای آموزش الکترونیکی وجود دارند که به معلمان کمک می کنند تا از طریق ایجاد و فروش دوره های آموزشی درآمد خوبی نیز کسب کنند . در برخی از این پلتفرم های آموزش آنلاین، معلمان در ساخت و ارتقا دوره های شخصی خود از پشتیبانی کامل آنلاین نیز برخوردار می شوند. اگر به دنبال کار میگردید، می توانید مهارتی را آموزش دهید و از آن کسب درآمد کنید نیاز به هیچ سرمایه ای ندارید.

تنها با یک گوشی یا ابزار هوشمند این چنینی می توانید از این پلتفرم ها استفاده کنید و آموزش الکترونیکی خود را راه اندازی کنید . آموزش الکترونیکی

در دنیای دیجیتال امروز نمی توان اهمیت آموزش و یادگیری الکترونیکی را نادیده گرفت. آموزش مبتنی بر وب و کلاسهای مجازی در حال تبدیل شدن به یکی از روش های جدید آموزش از راه دور است. در دوره ی پاندمی کرونا، فراگیران اهمیت این نوع از آموزش را بیشتر از هر وقتی درک کردند. اکنون که کم کم دنیا به شرایط قبلی بر میگردد مطمئنا آموزش الکترونیکی همان جایگاه قبلی خود را دارد.

سمایاد، یاری که شما را تنها نمی‌گذارد

یکی از قوی ترین موسسات حال حاضر برای خرید نرم افزار های آموزش الکترونیک، سمایاد است. این مجموعه که زیر مجموعه ی موسسه آموزش مجازی ثمین به حساب می‌آید، جزو قوی ترین ها در این زمینه است. ثمین با بیش از 20 سال سابقه در زمینه آموزش الکترونیک، آماده است تا تمام تجربه های بد را از شما دور سازد و تمام اتفاقات مثبت را برای شما به ارمغان آورد.

از اولین و مهم ترین امکانات سمایاد، تیم پشتیبانی حرفه ای برای نرم افزار های خود است. این تیم، با بررسی های دقیق و به موقع، قطعی سرور های شما را از بین می‌برد و شما از بابت برگزاری کلاس ها به صورت صحیح و درست، مطمئن خواهید بود.

خدمت دیگری که سمایاد به شما ارائه می‌دهد، آموزش نرم افزار به شما و هر کسی که به آن نیاز دارد است. بسیاری از افراد، به دلایل مختلف، نرم افزار های آموزش مجازی را بلد نبوده و در استفاده از آن ها به مشکل بر‌می‌خورند. سمایاد این امکان را برای راحتی شما و هر کسی که مربوط به شما است(از مدرس گرفته تا دانش آموزان) قرار داده تا بتوانید بهترین بهره را ببرید.

امکاناتی مانند وجود ماژول های مختلف، دقت در پیاده سازی کلاس ها و نرم افزار ها، همه و همه حاصل تجربه داشتن بیش از 400 کلاس فعال در سمایاد و ثمین است.

تصمیم نهایی، سمایاد، به یاد شماست

سمایاد، یکی از موسسات بسیار قوی در حوزه آموزش الکترونیک است. این موسسه برای راحتی بسیاری از کاربران خود، اقدام به ایجاد سرور هایی قوی، موثر، قابل کنترل و با مدیریت بسیار عالی را برای همه ما فراهم آورده است. این امکانات، همه ما را به نتایج دلخواه خواهد رساند. حال سوال این جا است که ما چه تصمیمی داریم؟ آیا بهترین بودن نیازمند به فکر است؟ بهترین ها همیشه خود را خاص می‌کنند. بیاییم در کنار هم خاص باشیم.

برای اطلاعات بیشتر، با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید و یا به صفحه اصلی ما مراجعه کنید.

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.