آموزش الکترونیکی تعریف و مزیت ها

آموزش الکترونیکی
آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی چیست؟

عبارت آموزش الکترونیکی در دهه 1990 میلادی و با ظهور اینترنت به یکی از عبارات رایج در زندگی انسان امروزی تبدیل شد. گرچه اصطلاح آموزش الکترونیکی دقیق ترین اصطلاح برای ترجمه ی ای-لرنینگ است اما ممکن است گاهی با عبارات دیگری مانند یادگیری از راه دور، یادگیری مجازی، آموزش مجازی و آموزش از راه دور نیز مواجه شوید. در واقع همه این عبارات همان معنی آموزش الکترونیکی را دارند، یعنی مجموعه ای از روش های یادگیری از راه دور فناوری های الکترونیکی.

آموزش الکترونیکی استفاده از فناوری و ابزارهای دیجیتال در جهت یادگیری است. سیستم مدیریت یادگیری و آموزش از راه دور از رایج ترین ابزارها در آموزش الکترونیکی هستند. با این حال، تجارب حاصل از همکاری های مشترک باعث تغییر فضای یادگیری الکترونیکی می شود.

تحولات تکنولوژی اخیر مانند ظهور شبکه های اجتماعی و مدارس آموزش آنلاین، انقلاب گوشی های هوشمند و شناخت بیشتر پتانسیل بازی های رایانه ای برای تبدیل کردن آن به یک پلتفرم آموزشی از نمونه های رایج این همکاری های مشترک است. پیشرفت های مهم دیگر مانند پیشرفت در تولید و ارائه ی سیستم های تدریس خصوصی هوشمند، جنبش منابع آموزشی آزاد و رایگان و ایجاد محیط های چند وجهی آموزشی است به کاربران امکان داده با محیط های مجازی درگیر شوند و دنیای واقعی را در یک پلتفرم مجازی بتوانند شبیه سازی کنند.

آموزش الکترونیکی
آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی و مزیت ها…

شاید از عبارت آموزش از راه دور متوجه شده باشید، یادگیری الکترونیکی بیش از هر چیز به فراگیران و مربیان کمک می کند تا از شر عبور و مرور و رسیدن به محل آموزش یا صرف وقت اضافه خلاص شوند. تجربه یادگیری در آموزش از راه دور بی نظیر است چرا که کلاسها مجازی هستند، مواد آموزشی به صورت آنلاین در دسترس هستند و محتوای آموزشی بجای دفتر، کتاب، جزوه و موارد دست و پا گیر، محتوای دیجیتالی است.

به طور دقیق تر، یک دوره آموزش آنلاین، شامل دوره های آموزش همزمان است که در طی آن فراگیر می تواند تسلط کاملی بر روی کل کلاس داشته باشد، با همکلاسی های خود تعامل کند، محتوای آموزشی را در دسترس داشته باشد و همزمان با یادگیری، از منابع فرا درسی نیز استفاده کند.

همچنین فضای آفلاین آموزشی نیز بخشی از آموزش الکترونیکی است. گرچه این فضا غیر تعاملی است و فراگیر از مباحث از پیش آماده شده استفاده می کند اما بهترین ویژگی این نوع از آموزش الکترونیکی این است که شما در هر ساعتی و هر مکانی می توانید کلاس خود را برگزار کنید. در حقیقت این شما هستید که معلم را با خود به هر کجا که بخواهید و هر زمان که اراده کنید، می برید.

چرا دوره آموزش الکترونیکی بهتر از دوره سنتی است؟

در مقایسه با آموزش سنتی، یعنی نشستن سر کلاس درس و آخر سر امتحان دادن در آخر ترم، یادگیری از راه دور مزایای خاصی دارد که بالاتر این مزایا را ذکر کردیم. اول از همه، یادگیری الکترونیکی انعطاف پذیری بی نظیری را برای فراگیر در مدیریت زمان فراهم می کند. همانطور که قبلا ذکر شد فراگیر مهارت های جدید را در هر کجا، هر زمان و با سرعتی که مناسب می داند می تواند یاد بگیرد. نسبت به آموزش سنتی نیز فرصت های یادگیری بسیار بیشتری دارد برای مثال:

  • کلاسهای مجازی و راحتی انتخاب مکان و زمان برگزاری کلاس
  • استفاده از بازی های آنلاین و کامپیوتری در امر آموزش
  • یادگیری اجتماعی و ارتباط با سراسر جهان
  • فرصت بازبینی درس داده شده
  • و منابع آموزشی متنوع تر از کتاب درسی مانند: فیلم، مقالات آنلاین، پادکست ها، آزمون و آزمایش و…
آموزش الکترونیکی
آموزش الکترونیکی

چرا آموزش الکترونیکی؟

آموزش الکترونیکی به ابزاری مهم برای مدرسان سراسر جهان تبدیل شده است. در اوایل دسترسی به دانش برای همه امکان پذیر نبود. اما امروزه از هر کجای جهان که باشید می توانید هم معلم باشید و هم فراگیر. همچنین مرزهای جغرافیایی، مشکلات ویزا و هزینه های زیاد، مسافرت معلمان و دانشجویان و فراگیران را به سایر کشورها دشوار کرده بود. این روند جدید به افرادی که نمی توانند برای یادگیری مهارت خاصی به کشورهای دیگر سفر کنند کمک شایانی کرده است.

از سوی دیگر آموزش الکترونیکی باعث شده فضای همکاری بیشتری بین فراگیران و معلمان به وجود آید. از وجه فرهنگی آموزش الکترونیکی باعث شده تا مردم بتوانند جدا از کلیشه های رایج رسانه ای یکدیگر را بهتر بشناسند، در حقیقت این نوع آموزش راه ارتباط فرهنگی بین ملت ها را هموار ساخته است. از سوی دیگر معلمان یا مدرسانی که از روش های خلاقانه تدریس استفاده می کنند و آموزش را آسان می کنند و البته نمی توانند به کشورهای دیگر سفر کنند در این نوع آموزش می توانند در حد یک سلبریتی معروف شوند و خدمت بزرگی به جامعه ی آموزش بکنند.

سایت ها و برنامه های آموزش آنلاین مختلفی مانند Digital Class world و حتی اپلیکیشن های اندرویدی زیادی وجود دارند که به معلمان کمک می کنند تا از طریق ایجاد و فروش دوره های آموزشی درآمد خوبی نیز کسب کنند. در برخی از این پلتفرم های آموزش آنلاین، معلمان در ساخت و ارتقا دوره های شخصی خود از پشتیبانی کامل آنلاین نیز برخوردار می شوند. اگر به دنبال کار میگردید، می توانید مهارتی را آموزش دهید و از آن کسب درآمد کنید نیاز به هیچ سرمایه ای ندارید.

تنها با یک گوشی و یک وب سایت یا اپلیکیشن اندرویدی می توانید دوره ی خود را ساخته و معرفی کنید و در آن مداومت داشته باشید تا به درآمد خوبی برسید. از این طریق می توانید درآمد بسیار بالایی داشته باشید در حدی که برای شما تبدیل به یک کار تمام وقت شود. مهارت شما هرچه که باشد در بین این همه انسانی که روی کره زمین زندگی می کنند خواهان خود را خواهد داشت. برای مثال Chegg و Vedantu از این قبیل وب سایت های آموزش الکترونیکی هستند که با توجه به نیاز به معلمان و دانش آموزان طراحی شده و توسعه یافته اند.

آموزش الکترونیکی
آموزش الکترونیکی

در دنیای دیجیتال امروز نمی توان اهمیت آموزش و یادگیری الکترونیکی را نادیده گرفت. آموزش مبتنی بر وب و کلاسهای مجازی در حال تبدیل شدن به یکی از روش های جدید آموزش از راه دور است. در دوره ی پاندمی کرونا، فراگیران اهمیت این نوع از آموزش را بیشتر از هر وقتی درک کردند. اکنون که کم کم دنیا به شرایط قبلی بر میگردد مطمئنا آموزش الکترونیکی همان جایگاه قبلی خود را دارد.

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.