lms3

سیستم مدیریت یادگیری چیست؟

سیستم مدیریت یادگیری یا همان طور که عموماً با عنوان LMS شناخته می‌شود، اصطلاحی است که با افزایش دوره‌های آنلاین برجستگی بیشتری پیدا می‌کند. این نوع سیستم به گونه‌‌ای طراحی شده است که راه حلی برای آموزش از راه دور باشد؛ مکانی که معلم و دانش آموز می‌توانند بدون حضور در یک اتاق با یکدیگر تعامل داشته باشند. از طریق LMS، مربیان می‌توانند دوره‌ها و کلاس‌های آنلاین خود را ارائه دهند. با دسترسی به این پلتفرم، دانش‌آموزان به مطالب و سایر منابعی که از یادگیری پشتیبانی می‌نمایند (مانند چت برای بحث در مورد محتوا) دسترسی پیدا می‌کنند. با رشد بازار یادگیری الکترونیکی، سیستم‌های مدیریت یادگیری، به افراد بیشتری کمک می‌کنند تا به آموزش با کیفیت دسترسی پیدا کنند.

سیستم مدیریت یادگیری

نحوه عملکرد سامانه مدیریت یادگیری

برای اینکه یک کلاس درس مجازی باشد، نرم افزار باید منابعی برای تشویق این پویایی داشته باشد. اساساً LMS یک بخش فنی و یک بخش آموزشی دارد. بخش فنی شامل عناصر عملی اجرا و مدیریت یک دوره است و بخش آموزشی به رویکرد آموزشی اشاره دارد. سامانه مدیریت یادگیری، امکان استفاده از رسانه‌ها و منابع مختلف را مانند ویدئو، فایل صوتی و غیره را برای جذاب‌تر و پویاتر کردن کلاس‌ها فراهم می‌کند.

سیستم مدیریت یادگیری چیست؟

مزایای سیستم مدیریت یادگیری چیست؟

 • یادگیری تعداد نامحدودی از دانش آموزان؛ آن‌ها می‌توانند به طور همزمان مطالب را یاد بگیرند.
 • بدون مانع جغرافیایی یا هزینه جابجایی
 • متمرکز کردن تمام منابع یادگیری
 • نظارت بر عملکرد هر دانش آموز به شیوه‌‌ای سازمان یافته
 • به‌روزرسانی آسان موارد آموزشی و محتوای دروس
 • انعطاف پذیری ساعت یادگیری و محل تحصیل
 • امکان استفاده از منابع مختلف، مانند ویدئو، صدا، پخش زنده، چت، جزوه و غیره.
 • اجازه دادن به دانش آموز و معلم جهت تعامل بیشتر
سیستم مدیریت یادگیری

کاربران سیستم مدیریت یادگیری

LMS‌ها در سراسر جهان توسط افرادی که به دنبال دانش جدید هستند، علاقه مند به داشتن یک کسب و کار جدید یا منبع درآمد اضافی هستند و شرکت‌هایی که می‌خواهند کارمندان خود را از نظر اقتصادی و کارآمدی توانمندتر کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی با اینکه سیستم مدیریت یادگیری چیست؟ می‌توان به کاربران آن اشاره کرد. به طور کلی دو نوع کاربر برای این سیستم وجود دارد:

 • دانش آموزان: همه کسانی که به دنبال دوره‌های آنلاین به عنوان راهی برای کسب دانش جدید یا ادامه تحصیل هستند، می‌توانند از این سیستم استفاده کنند. همچنین در محیط کار، کارکنان نیاز به، به‌روزرسانی دستورالعمل‌های شرکت یا یادگیری مهارت‌های جدید دارند که این سیستم می‌تواند به آن‌ها کمک بسیاری نماید.
 • مربیان: افرادی که محتوا تولید می‌کنند، برنامه ریزی می‌کنند و مطالب آموزشی را در مورد یک موضوع خاص توسعه می‌دهند و به آموزش و نظارت بر پیشرفت هر دانش آموزی می‌پردازند، این سیستم، کار را برای آن‌ها تسهیل می‌کند.

سامانه مدیریت یادگیری می‌تواند توسط هر فردی که به دنبال آموزش یا یادگیری یک موضوع جدید است، صرف نظر از حوزه تخصصی خود، مورد استفاده قرار ‌گیرد.

سیستم میریت یادگیری چیست؟

ویژگی‌های کلیدی سامانه مدیریت یادگیری چیست؟

همه LMS‌ها دارای هدف یکسانی هستند، آموزش و یادگیری آنلاین را فعال می‌کنند، با این حال، هر پلتفرم ممکن است متفاوت باشد. لیست ویژگی‌های یک سیستم مدیریت یادگیری می‌تواند بسیار طولانی باشد. برای اطلاع از سیستم مدیریت یادگیری چیست؟ به طور کلی، به برخی از ویژگی‌های مهم این سیستم اشاره می‌کنیم:

 • سفارشی سازی: سفارشی سازی آن آسان است، امکان ایجاد هویت بصری دوره‌های آنلاین با آرم، تصاویر و طرح رنگ سفارشی، وجود دارد.
 • اضافه کردن ماژول: امکان برگزاری دوره‌های آنلاین با بخش‌های ماژول‌ها و درس‌ها برای تسهیل یادگیری.
 • ادغام محتوا: ادغام و وارد کردن محتوا از پلتفرم‌های دیگر، مانند یوتیوب.
 • پرداخت آنلاین: دریافت ایمن پرداخت از طرق مختلف
 • ارزیابی رشد: نظارت بر رشد از طریق نمودار
 • مدیریت دانش آموزان: امکان مدیریت دانش آموزان و ردیابی پیشرفت و عملکرد هر یک از آن‌ها در زمان واقعی.
 • ایجاد بحث: این امکان وجود دارد که دانش آموزان چت کنند، تا به پاسخ سؤالات خود دست پیدا نمایند؛ این موضوع به دانش آموزان کمک می‌کند تا دانش خود را گسترش دهند.
 • مدیریت محتوا: مدیریت محتوا یکی از ویژگی‌های ضروری سیستم‌های مدیریت یادگیری برای مدارس است. پلتفرم LMS اسناد، فیلم‌ها، کلیپ‌های صوتی و فایل‌های چندرسانه‌‌ای را مدیریت می‌کند تا به راحتی به سیستم اضافه شوند. کلاس‌ها و برنامه درسی به لطف انعطاف پذیری این سیستم مدیریت یادگیری آنلاین، به طرز درخشانی متحول خواهد شد.
 • پاسخگو: سیستم کاملاً پاسخگو، با پشتیبانی بهینه از دسکتاپ، تبلت و موبایل است. پلتفرم‌های LMS طوری طراحی شده‌‌اند که در هر زمان و هر مکان قابلیت استفاده دارند. چه در کلاس باشید، چه در خانه یا در اتوبوس، سیستم LMS دسترسی کامل از راه دور را در لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه فراهم می‌کند. بهتر از همه، LMS برای هر کاربری بدون توجه به محدودیت‌های فیزیکی قابل دسترسی است. این پلتفرم برای افراد دارای معلولیت با فناوری‌های کمکی نیز قابل استفاده است.
 • پشتیبانی از مرورگرها: پشتیبانی از محبوب‌ترین مرورگرهای موجود در بازار، مانند گوگل کروم، سافاری، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر.
 • انعطاف پذیری: سیستم مدیریت یادگیری LMS می‌تواند با روش تدریس و نحوه یادگیری دانش آموزان یا کارمندان سازگار شود. سیستم‌های مدیریت یادگیری به گونه‌‌ای طراحی شده‌‌اند که تمام پیشرفت‌های انجام شده را پیگیری می‌کنند. با استفاده از روش‌های خودکارسازی هوشمند، ارائه دوره در LMS بر اساس الگوهای رفتاری یادگیرنده تطبیق می‌یابد.

آشنایی با خدمات وب‌سایت سمایاد

این مجموعه با شخصی سازی صفحه کاربران توسط مدیر سیستم و خود کاربر، فعالیت را برای همه افراد تسهیل می‌کند. در کنار آزمون آنلاین، امکان چت، کنترل تکلیف، برگزاری کلاس آنلاین، می‌توانید افزونه‌ها و ماژول‌های دیگری را نیز به سیستم خود اضافه کنید.

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.