ویژگی‌های یک lms خوب

ویژگی‌های یک lms خوب | 10 ویژگی

تمام آنچه درباره ویژگی‌های یک lms خوب باید بدانید این است که زمانی که صحبت از سامانه مجازی و آموزش مجازی در دوران کرونا شد، نیاز به داشتن یک سامانه آموزش مجازی قوی بیش از پیش احساس شد. سامانه‌های آموزش مجازی در دوران کرونا با استفاده و کاربری بیشتری روبه‌رو شدند و نیاز به آپدیت و به روزرسانی‌های بیشتری پیدا کردند. نیازی که با استفاده از بالا رفتن کیفیت این سامانه‌ها تا حدودی تامین شد.

در این بین باگ‌های بسیاری نیز برای سامانه‌های موجود پیدا شد. در واقع کرونا و مجازی شدن تمامی کلاس‌های درس، بستری بود تا آموزش مجازی بتواند رشد و پیشرفت خوبی را در پیش بگیرد. رشد و پیشرفتی که بر روی سامانه‌های استفاده شده نیز تاثیر خود را گذاشت و سبب شد تا مخاطبان برای انتخاب خود، به دنبال موارد باکیفیت‌تری باشند. در ادامه و در این مقاله قصد داریم تا درباره این نکته و ویژگی‌های یک lms خوب صحبت کرده و نکاتی را در این باب بیان کنیم. امید است همراه ما باشید و بتوانید از این نکات استفاده و بهره لازم را ببرید.

Lms چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از آن که به سراغ ویژگی‌های یک lms خوب برویم، ابتدا لازم است ابتدا اطلاعاتی را درباره lms به دست آوریم و نکاتی را در این باب بیان کنیم. نکاتی که سبب شود تا استفاده از lms و انتخاب آن را به شکل بهتری انجام دهید و بتوانید از ادامه مقاله و ویژگی‌های ذکر شده برای آن نیز بهره ببرید.
واژه lms در واقع مخفف شده واژه Learning Management System در زبان انگلیسی است. این واژه در معنای سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی به کار می‌رود که برای کلاس‌های درس آنلاین و دوره‌های مجازی استفاده می‌شود. در واقع lms همان سامانه آموزش مجازی بوده که این روزها بیش از پیش کاربرد پیدا کرده است.

با استفاده از این سامانه بستری به شکل نرم افزار برای برگزاری دوره‌های آموزشی در دسترس مخاطبین قرار می‌گیرد. شرکت‌ها و موسسات آموزشی با استفاده از این سامانه دوره‌های خود را برگزار کرده و با استفاده از این سامانه با دانش پژوهان خود ارتباط می‌گیرند. از همین رو لازم است تا ویژگی‌های خاصی را داشته باشد. ویژگی‌هایی که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اگر میخواهید بیشتر در مورد LMS بدونید کلیک کنید

lms چیست؟

1. پشتیبانی 24 ساعته و دائمی

از مهم‌ترین ویژگی‌های یک lms خوب داشتن پشتیبانی دائمی و همیشگی است. استفاده از lms به صورت شبانه روزی صورت می‌گیرد و ممکن کاربران بسیاری در طول شب به استفاده از آن بپردازند. از همین رو داشتن پشتیبانی 24 ساعته آنلاین یکی از مهم‌ترین مزایایی است که سامانه lms می‌تواند در اختیار کاربر قرار دهد. سامانه‌های lms ارائه شده در سایت netedu از این ویژگی‌ها برخوردار هستند و این امکان را برای مخاطبان خود فراهم می‌سازند.

ویژگی های یک LMS خوب
پشتیبانی شبانه روزی از امکانات lms خوب

2. امکان ادغام و یکپارچه سازی

از دیگر ویژگی‌های مهمی که در استفاده از سامانه lms باید در نظر گرفت، داشتن امکان ادغام سازی سامانه با دیگر سیستم‌های موجود است. از آن جایی که تمامی دانشگاه‌ها و موسسات این روزها از سامانه lms استفاده می‌کنند، داشتن دسترسی و امکان ادغام سامانه سبب ساده‌تر شدن فرآیند در زمینه آموزش مجازی می‌شود. به طورکلی داشتن یک LMS که به طور یکپارچه با سیستم‌های دیگر، مانند نرم‌افزار مدیریت انجمن یا سیستم‌های مدیریت استعداد ادغام می‌شود، به متخصصین این امکان را می‌دهد تا اطلاعات یادگیرنده را با داده‌های مهم تکمیل دوره، تکمیل کنند. به این ترتیب امکام ادغام سازی از ویژگی‌های یک lms خوب محسوب می‌شود.

3. مدیریت محتوای پیشرفته

امکانات آموزشی قابل استفاده در lms از دیگر گزینه‌های مهم در انتخاب lms است. یکی از این موارد، مدیریت محتوای پیشرفته است. مدیریت محتوا برای یک سیستم آموزشی بسیار حیاتی و ضروری بوده و سبب می‌شود تا سیستم یادگیری، کاربری بهتر و کامل‌تری را داشته باشد. در واقع در صورتی که سیستم lms، مدیریت محتوای پیشرفته و مناسبی را نداشته باشد، کاربری آنچنانی نداشته و دیگر از آن نمی‌توان بهره‌وری بسیاری را داشت. از همین رو وجود این ویژگی در سیستم lms ضروری بوده و ارائه کنندگان lmsهایی با این ویژگی مانند lms ثمین، می‌توانند انتخاب بهتری برای کاربری و مدیریت سیستم مجازی باشند.

4. امکان ردیابی داده‌ها و اطلاعات

یکی دیگر از ویژگی‌های یک lms خوب داشتن امکان ردیابی و ذخیره داده است. lms هایی که این ویژگی را دارند و در هنگام استفاده از آن‌ها می‌توان به ذخیره شدن داده‌ها اتکا کرد، مشکل کمتری را برای کاربر خود به وجود می‌آورند. با استفاده از این lms ها، کاربران درک بهتری از نحوه عملکرد دانش پژوهان خواهند داشت و می‌توانند تمامی اطلاعات را در طول دوره‌های مختلف به صورت یکجا مشاهده کنند. به این ترتیب امکان برنامه‌ریزی و پیگیری بهتری برای کاربر ممکن خواهد بود و دانش پژوهان و مجریان کار هردو از مزایای بیشتری بهره‌مند خواهند شد.

5. امنیت بالا و داشتن فضایی مطمئن

مهم‌ترین ویژگی یک lms خوب را می‌توان داشتن امنیت بالا دانست. امنیت یکی از مزایای مهمی است که در صورتی که یک سیستم نتواند آن را به خوبی ارائه دهد، انتخاب خوبی برای استفاده نخواهد بود. در سیستم‌های آموزش مجازی، اطلاعات کاربران و دانش پژوهان ثبت می‌شود. اطلاعاتی از موسسه و شرکت استفاده‌کننده وجود دارد و در صورت عدم امنیت کافی و بالا، ممکن است آسیب‌های جدی و مهمی به مجریان کار و مخاطبانش برسد. امکان سواستفاده از اطلاعات به وجود آید و خطرات بسیاری افراد را تهدید کند. از همین رو انتخاب یک سامانه lms امن مانند سامانه ثمین، می‌تواند رضایت بخش بوده و ویژگی‌های یک lms خوب را به شما عرضه کند.

ویژگی‌های یک lms خوب

6. دسترسی ساده برای کاربر

داشتن دسترسی ساده و امکان استفاده برای همه، از دیگر ویژگی‌های یک lms خوب است. ممکن است بسیاری از کاربران سامانه‌های آموزش مجازی افرادی باشند که اطلاعات دقیقی از نحوه استفاده از سیستم ندارند. از همین رو لازم است تا دسترسی ساده و آسانی در یک سامانه برقرار باشد تا به این وسیله بتوان به راحتی و برای تمامی افراد از آن استفاده کرد و بهره لازم را برد. این ویژگی در سامانه فضای مجازی ثمین به خوبی برقرار شده است و دسترسی ساده و آسانی را برای مخاطبان خود به همراه آورده است.

دسترسی ساده برای کاربر در lms باکیفیت

7.امکان شخصی سازی صفحه کاربران

اگر به دنبال استفاده از سامانه فضای مجازی هستید، بهتر است از سامانه‌ای استفاده کنید که در آن بتوانید امکان شخصی سازی را برای مخاطب خود به وجود آورید. داشتن امکان شخصی سازی کمک می‌کند تا مخاطب و دانش پژوه شما راحتی بیشتری کرده و احساس اعتماد و امنیت بیشتری را نسبت به سامانه داشته باشد. به این ترتیب مخاطب با اشتیاق بیشتری از سامانه استفاده می‌کند و یادگیری او روزبه‌روز افزایش می‌یابد. این امکان از ویژگی‌های یک lms خوب بوده که در سامانه‌های ثمین برقرار شده است.

شخصی سازی lms

8.امکان برگزاری آزمون و ارزیابی

یکی دیگر از ویژگی‌های یک lms خوب که باید مورد توجه قرار بگیرد، امکان برگزاری و ارزیابی آزمون است. برای استفاده از سامانه‌های آموزشی، نیاز به برگزاری آزمون و ارزیابی از بولدترین موارد است. مواردی که سبب می‌شود تا کیفیت دوره آموزشی بالا رفته و بهتر از قبل از آن بهره برداری شود. این امکان نیز در سیستم ثمین و lmsهای مربوط به این شرکت برقرار است.

9.گزارش‌ گیری و نظارت توسط تیم فنی

از دیگر مزایای که یک lms مناسب می‌تواند ارائه دهد، داشتن امکان گزارش‌گیری است. گزارش‌گیری از جلسات آموزشی و کلاس درس، امتحانات و آزمون‌های برگزار شده و موراد دیگر سبب می‌شود تا موسسه بتواند اطلاعات دقیقی را نسبت به دوره‌های خود و دانش پژوهان شرکت‌کننده در این دوره‌ها داشته باشد و برای دوره‌های بعدی آمدگی بیشتری را کسب کند. این امکان نیز به عنوان یکی از ویژگی‌های یک lms خوب در سامانه آموزش مجازی ثمین فراهم شده است.

10.امکان استفاده از پرداخت الکترونیک و درگاه بانکی

یکی دیگر از مزایایی که یک سامانه آموزش مجازی می‌تواند به عنوان ویژگی‌های یک lms خوب ارائه کند، امکان استفاده از درگاه پرداخت الکترونیکی است. در بسیاری از سامانه‌های آموزش مجازی این گزینه فراهم شده است تا با استفاده از آن بتوان شرایطی را فراهم کرد که نیاز به اضافه کردن درگاه پرداخت الکترونیکی نباشد. تمامی موسسات و شرکت‌ها برای پرداخت‌های خود به چنین درگاهی نیاز دارند و در صورت داشتن این ویژگی در lms دیگر نیاز به هزینه کردن بیشتر برای استفاده از آن نیست! موضوعی که می‌تواند هزینه‌ها را تا میزان خوبی کاهش دهد و سبب صرفه جویی شود.

شما می توانید با مراجعه به صفحه مازول های تکمیلی از تمامی ماژول ها و افزونه های LMS که تیم فنی ما آماده کرده است دیدن کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.